Regularna pielęgnacja olejowanych powierzchni drewnianych donic pozwoli nam cieszyć się ich naturalnym wyglądem przez długie lata. Nie jest to szczególnie trudne ani czasochłonne. Nie wymaga też szlifowania i usuwania starej powłoki.
Do pielęgnacji drewnianych donic ogrodowych zalecamy używanie stosowanego przez nas w produkcji oleju marki OSMO, który skutecznie zapobiega szkodliwym skutkom działania czynników atmosferycznych i chroni drewno przed naturalnym procesem szarzenia. Regularne odświeżanie powłoki olejowej pozwala zachować materiał w doskonałym stanie – pod kątem wyglądu i właściwości. Stosowany przez nas preparat został opracowany na bazie naturalnych olejów i wosków – idealnych dla przyjaznej dla środowiska ochrony drewna.
By piękno drewna było trwałe
Wraz z upływem czasu drewno pod wpływem promieni UV zaczyna matowieć i szarzeć. Proces ten postępuje nierównomiernie w zależności od intensywności oddziaływania niszczących czynników. Donice na tarasie z południowo-zachodnią ekspozycją, a więc wystawione na długotrwałe nasłonecznienie (szczególnie w okresie letnim) są bardziej narażone na niekorzystne działanie promieni UV niż te ustawione od strony północnej.
Częstotliwość zabiegów konserwacyjnych uzależniona jest od usytuowania donicy i stopnia narażenia drewnianych powierzchni na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Ich oddziaływanie zmniejsza np. zadaszenie tarasu lub zacienienie rzucone przez sąsiadujące budynki, drzewa i krzewy. Dlatego każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny stanu olejowanych powierzchni. W zależności od stopnia zużycia nieuszkodzonej powłoki producent oleju zaleca renowację co 3-4 lata, częściej w przypadku powierzchni wystawionych na szczególnie silnie oddziaływanie czynników atmosferycznych.
Łatwa i szybka pielęgnacja
Dla zachowania ładnego wyglądu i intensywnego wybarwienia naturalnego koloru desek zalecamy regularne olejowanie zewnętrznych powierzchni drewnianych donic i schowków przynajmniej raz w roku. Nie jest to szczególnie trudne, ani czasochłonne. Nie wymaga też szlifowania i usuwania starej powłoki. Jej renowacja ogranicza się do nałożenia kolejnej warstwy odświeżającej poprzez przetarcie desek miękką szmatką nawilżoną olejem zgodnie z kierunkiem usłojenia. Można też użyć wałka z mikrofibry, a nadmiar oleju usunąć ściereczką. Olej jest łatwy w aplikacji i nie zasycha podczas nakładania. Olejowaną powierzchnię należy pozostawić na 24 godziny do całkowitego wyschnięcia i wchłonięcia oleju.
Zaletą stosowania olejów do drewna jest możliwość częściowego odnowienia powierzchni, np. jednej ścianki donicy lub poszczególnych desek, na których zauważymy ślady zmatowienia.
Czyszczenie drewnianych donic
Aby drewno nadawało się do odnowienia wystarczy usunąć pył i zabrudzenia. Nie jest to możliwe w przypadku powierzchni lakierowanych, których renowacja wymaga wcześniejszego oszlifowania. W przeciwieństwie do powłok lakierowanych, olejowane powierzchnie nie pękają, nie wybrzuszają się i nie łuszczą.
Pielęgnacja drewna olejowanego zawsze powinna być poprzedzona czyszczeniem. Zaczynamy od usunięcia wierzchniej warstwy pyłu i kurzu. Do czyszczenia drewnianych donic należy używać miękkiej ściereczki, suchej lub lekko wilgotnej (dobrze wyciśniętej i nie cieknącej). Deski czyścimy zgodnie z ułożeniem słojów.
Do czyszczenia drewnianych donic i schowków nie wolno używać żadnych detergentów (płynów do mycia, szamponów, proszków itp.). Podobnie jak rozpuszczalników, zmywaczy, terpentyny i ściernych kremów.